new-logo-10152016

Click here to Listen to the Winners Performances

and

View the Biography’s of 2016 Grand Prize Winners

Year
2016 John Cao
Pearland
Hallie Puckett
Abilene
Jason Lin
Dallas
Josephine Chiu
Grand Prarie
2015 Daniel Che
Plano
Rhiannon Bishop
Mico
Jason Zheng
Dallas
Helen Nebeker
Austin
2014 Qianqian Yang
Plano
Enrique Rangel
San Antonio
Kevin Lai
Plano
Bill Xiong
Plano
2013 Patrick Pan
Houston
David Nie
Houston
Emily Tan
Plano
Sondra Yu
Plano
2012 Aaron Kurz
Dallas
Benita Yan
Houston
Lewis Warren, Jr.
Fort Worth
Ivan Gan
Carolton
2011 Samanth Heinle
Houston
Vleri Huynh
McKinney
Dong Kim
Plano
Nathan Ryland
Plano
2010 Karen Lee
McKinney
Brian Lin
Fort Worth
Ellen Pavliska
Floresville
Thomas Steigerwald
Uvalde
2009 Wayne Ching
San Antonio
Michael Heil
Rock Port
James Pham
Houston
Erwin Xia
Fairview
2008 Hannah Carnett
San Antonio
Alina Cho
Plano
Stephanie Lau
Plano
Kathy Wang
Lantan
2007 Daniel Dozark
Houston
Joanne Lee
McKinney
Kyle Orth
Richardson
Aamir Siddik
Houston
2006 Michelle Lu
Richardson
Jason Wang
Plan
Nigel Watt
Dallas
Rita Yeung
Garland
2005 Brittany Conkel
Richardson
David Kim
Houston
Benjamin Kwak
Houston
David Pham
Houston
2004 Joshua Casey
Dallas
Stephanie Chan
Houston
Tiffany Nieh
Coppell
Jessica Zhu
Houston
2003 Sam Harris
Dallas
Josephine Hsieh
Dallas
Robert McDonald
Dallas
Peter Steigerwald
San Antonio
2002 Giancarlo Colombo
Dallas
Jordan Flournoy
Lufkin
Ryan Jawad
Fort Worth
Simmi Tripathi
Houston
2001 Courtney Chua
San Antonio
Jonathan De Peri
Plano
Meridith Escobar
Duncanville
Joey Zhou
Richardson
2000 Noriko Fuji
Plano
Goloria Young Kim
Austin
Clifford Pedrosa
San Antonio
Victoria Vermilye
Dallas
1999 Joseph Hselh
Dallas
Christopher Guzman
San Antonio
Jonathan Ware
Dallas
Nicole Young
Denton
1998 Peter Change
College Station
Hilary Demske
Coppell
Vincent Kuo
Plano
Alex McDonald
Dallas
Karen Austin Memorial Masterclass Award
2016 - David Danjul
2015 - Hallie Gu
2014 – Rebekah Lambert

2015 Winning Performances
Click the play button to hear performances by this year’s grand prize winners.

 

Prelude and Fugue in D minor, Op. 87, No. 24 
by Dmitri Shostakovich
performed by Daniel Che


Gaspard de la nuit, III. Scarbo
by Maurice Ravel
performed by Rhiannon Bishop


Etude, Op. 10, No. 4
by Frederic Chopin
performed by Jason Zhang


Sonata No. 7 in B flat major, Op. 83, mvt. III
by Sergei Prokofiev
performed by Helen Nebeker
2014 Winning Performances
Click the play button to hear performances by previous winners.

 

“Polonaise Brilliante, Op. 22″
by Frederic Chopin
performed by Kevin Lai


“Rigoletto Paraphrase”
by Franz Listz
performed by Bill Xiong


“Piano Sonata No. 1 1st Mvmt.”
by Ricardo Vines
performed by Qianqian Yang


“Sonetto 104 del Petrarca”
by Franz Listz
performed by Enrique Rangel
2013 Winning Performances
Click the play button to hear performances by previous winners.

 

“Etude, Op. 2, No. 1″ by Alexander Scriabin
performed by David Nie

 

“Italian Concerto, BWV 971″ by J.S. Bach
performed by Emily Tan


“Sonata, Op. 31, No. 3″ by L.V. Beethoven
performed by Patrick Pan